Sözsüz iletişimde renklerin önemi

14.06.2019 - 9:07
Yorum Yap
Dr. Tufan SOYDABAŞ

Dr. Tufan SOYDABAŞ

Sözsüz mesajlar da hangi renkler daha iyi iletilebilir acaba?

Kırmızı: Gücün, enerjinin, tehlikenin, aşkın, tutkunun rengidir. Kırmızı metebolizmave kan basıncını artırır, hızlı düşünmeyi teşvik eder,

Turuncu: Pozitif bir imaj verir. Yaratıcılığı tetikler. Aynı zamanda heyecan mutluluk cesaret, kararlılık göstergesidir turuncu, bilişsel yetenekleri geliştirir beyindeki oksijeni artırır.

Sarı: Mutluluk enerji zekayı temsil eder. Sarı insanları rahatlatır.

Yeşil : Doğasal renktir, uyum açısından önemlidir. Yeşil Bir tür güven ve koruma duygusu verir.

Mavi: Zihin, ve güveni temsil eder. Mavi huzur ve dinginlik gibi duyguları teşvik eder. Ben eğer mavi  giyiniyorsam  benim verdiğim ifade ben güvenilir bir insanım demektir.

Mor: Lüks ve savurganlık sembolüdür mor aynı zamanda yaratıcılık ve gizemli yaşamla da bağlantılıdır. Tehlikeli bir renktir aslında ergenlerde melankolik ve melankoliye girme gibi kendini olumsuz ve depresyonda görme gibi durumları artırmaktadır biraz mesafeli durmak gerekir. Burada  önemli olan mor tutkusu olmaktan  bahsediyorum.

Beyaz: Masumiyet ve temizliği temsil ediyor. Karşı tarafa en çok güven veren renktir. Önemli iş görüşmelerinde beyaz rengin önemi büyüktür. Temizlik, masumiyet, saflık mesajı verir. Seçim meydanlarında liderlerin beyaz renk giymesinin önemi aslında burada yatmaktadır.

Gri: normalde diplomasi rengidir. Birazın nötr mesajı verir. Ama son dönemlerde erkeklerde çok kullanılıyor. Griyi bir takım elbise giyiyorsanız  mendil ve kravatla desteklemek gerekir. Evde, gitmemekle beraber daha çok ofislerde tercih edilebilir.

             Siyah: Zarafet, güç, kötülük ve ölüm. Siyah gizemlidir, tekinsiz ve saldırgandır. 

Kahverengi: Bu renk toprağın rengidir. Daha çok ölümü hatırlatır. Üzerinde kahverengi bir elbiseniz varda  ve bir  insanla karşı karşıya konuşuyorsanız ve baskın bir konumdaysanız, Konuşurken o insanın gizemli taraflarını ve istediğiniz lafları almayı başarabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN