Medyatik medya

10.12.2018 - 12:34
Yorum Yap
Burcu GÜRLEK

Burcu GÜRLEK

Korku ve gerilim film sahnelerini aratmayacak başlıklarla yeni yeni canilerin üremesine psikolojik olarak ortam hazırlayan medyamız, bu işi son günlerde fazlasıyla abarttı. Haber hiti dediğimiz okunma ve siteye tıklanma sayısını artırmaya yönelik, içerikle alakasız ve kan donduran haberlerin medyatikleştirilmesi hakikaten içler acısı bir hal aldı. 

***


Toplumumuzun kanayan yarası, tecavüz, kadına ve çocuğa şiddet olayları öylesine popülaritesi artırılmış bir şekilde servis ediliyor ki; amaç merak uyandırmaksa bu yol gerçekten kötü bir yere çıkıyor. 
Ve bu süreç sadece yazılı basında değil televizyon kanallarında da çoklukla tercih ediliyor. Birilerinin acısı üzerinden reyting sevdasına düşen bazı televizyon kanallarının tek derdi izlenme oranını artırmak. 

***


Örneğin; Televizyon kanalları ya da ajans manşetleri arasında gezinti yaptığınız zaman içinizi acıtan bir haberin başlığı sırf medyatikleştirmek amacıyla, ‘Genç kız istemiyorum dedi, canından oldu’ şeklinde lanse ediliyor ve bu haber diğerlerinden daha fazla okunuyor ya da izleniyorsa; hedef ders çıkarmak değil, merak gidermekten başka bir şey olamaz. 
Bahsedilen haber eğer ki tecavüz ve şiddet haberi ise atılan başlık hakikaten bu olayları normalleştirmeye çalışmak demektir. Dolayısıyla; iğrenç olayları normalleştirmektense tepkini ortaya koymak; bir daha yaşanmaması için küçükte olsa önemli bir adım olabilir. 

***


Her birimiz böylesine vahşet dolu haberlerin yaşanmaması için dileklerde bulunur fakat; izlediğimiz zaman ‘Yazık’ kelimesini sarf etmekten başka bir şey yapmayız. İşte tam da bu yüzden medyatik medyanın yolunu açmak gibi bir gerçeğe imza atıyoruz. İşini toplumsal olayların çözüme yönelik yapan medyamıza bu yolda başarılar diliyor; potansiyel katiller yaratmak için süslenmiş başlıkla cinayet servis eden medyayı da duyarlılığa davet ediyorum. 
Hoşçakalın…

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN