İş görüşmelerinde beden dilinin önemi (2)

06.09.2019 - 9:51
Yorum Yap
Dr. Tufan SOYDABAŞ

Dr. Tufan SOYDABAŞ

Sedat Bey üniversiteyi yeni bitirmiş, ve biriş görüşmesine gitmek durumunda. Bir kurumun insan kaynaklarıyla görüşüyor. Heyecanlı, kendinden emin, ayakkabıları cilalı bakımlı. Kısacası harika görünüyor. Görüşmeci onu ofisine çağırıyor ve elini uzatıyor. Sedat Bey adamın elini tutup tokalışıyor dört kez sallıyor ( tavsiye edilen üç ve beş arası)  daha sonra kendisine teklif edildikten sonra oturuyor. Şimdi buraya kadar her şey olumlu. Sedat Beye tecrübeleriyle ilgili SORULAR sorulmaya başlanıyor. Her sorulduğunda başını hafifçe yanaeğerek, gözlerini açarak ve bacak bacak üstüne atmış ama bacakları görüşmeciye dönük biçimde cevaplıyor. Zaman zaman görüşmeci öne doğru eğilirse Sedat Bey de öne doğru eğiliyor o gülümserse Sedat Bey de gülümsüyor. Elleri gevşek ve kucağında duruyor onlarla alelade oynamıyor.Koltuğunda dik duruyor, ve sorulara samimi bir şekilde cevap veriyor.

Sonuçta burada iyi bir iş çıkartıyor. Sonra da soğukkanlı, sakin ve kendine hakim ve emin bir tavır sergiliyor. Neyse ki söyleyecek akıllıca sözleri de var ve beden dili bu işi alıp almama açısından olumlu bir izlenim sunuyor.

Peki Sedat Bey şöyle yapsaydı: Sabah görüşmeye giderken değişik bir ruh halinde olsaydı, gidip gitmeme arasında bir tereddütte kalmış olsaydı, bu işi isteyip istemediğine emin olmamış olsaydıacaba ne olurdu? Gelin beraber bakalım: Sedat Bey  görüşmecinin ofisine gittiği zaman sadece bir kez tokalaşıp ve sanki tokalaşması ölü balık tutuşu şeklinde tokalaşma ya da kendiliğinden hafif sıkıyor. Sandalyesine fazlasıyla arkasına yaslanıyor, bacaklarını öne doğru uzatıyor. Gözü çoğu zaman işlemelisehpaya  takılıyor.Zaman zaman yüzünü çeviriyor, ama bedenini görüşmeciye doğru dönmüyor.  Yani anlatımı güzel dahi olsa ve tecrübelerini zevkli bir şekilde paylaşsa bile beden dili ile bu işi istemediğini insan kaynakları uzmanını göstermiş oluyor.

Yukardaki iki durumundan da anlaşılacağı üzere bu yazıyı okurken sanki sizde Sedat Beyi kendi yerinize koymuş gibi oldunuz öyle değil mi? Peki karşısında ki görüşmeci sıfatında olsaydınız tepkiniz ne olurdu? Tabii ki ikinci durumdaki Sedat Beyi kafadan silerdiniz. Sedat Bey ne yaptı? birinci görüşmesinde kendine güvendiğini ve iyi bir dinleyici olduğunu gösterdi. İkinci görüşmede ise yeterince üzerinde durmadı, göz teması kurmadı, sandalyesine gömüldü ve çok zayıf bir biçimde el sıkıştı. İlgisiz ve söz konusu bu şirkette çalışmaya isteksiz olduğunu bir şekilde beden dili ile sunmuş oldu. ilginç olan bir şey var Sedat bey her iki görüşmede de aynı şeyleri söyleyebilirdi ama doğru beden dilini, birinci de olduğu gibi çok daha güçlü bir izlenim bıraktı.

Elbette bu söylediklerimizi önemsemeyebilirsiniz. Elbette katılmazsınız belki, ancak bir gün bir yerde geride kalacaksınız ve sonra sizin masanıza başkası oturup sizin maaş çekinizi bir başkası alacak. Sağlıcakla kalın.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN