Eskiye özlem

14.03.2019 - 12:21
Yorum Yap
Büşra Korkmaz

Büşra Korkmaz

Müzik yaşamımızın her anında... Mutluluğumuzda, hüznümüzde, güne başlarken ya da günü bitirirken. Ama hepsi için geçerli değil bu güzellik. Bende aşırı bir 90’lar hayranlığı var. O yılların besteleri ayrı, cümlelerdeki incelikleri ayrı bir anlamlı.  İnsanı ayrıca bir dinlendiriyor. Bu söylemim şimdiki sanatçılar başarısız gibi anlaşılmasın. Şu anda da çok başarılı, iyi müzik yapanlar var; fakat eskilerin yerini tutmaz. Bir Kayahan, Aşkın Nur Yengi, Levent Yüksel, Yaşar, Candan Erçetin, Kenan Doğulu bir daha gelir mi bilmem.

*****

Bir de Türk Sanat Müziği...  Bu sanata kelimeler kifayetsiz kalır. Aklıma nedense ilk ‘Veda Busesi’ geldi. Bir beste ancak o kadar anlamlı olabilirdi. İçimden çılgınca ‘Veda Buse’sini tekrarlıyorum.

Hani o bırakıp giderken seni
Bu öksüz tavrını takmayacaktın?

Hani o bırakıp giderken seni
Bu öksüz tavrını takmayacaktın?

Alnına koyarken veda buseni
Yüzüme bu türlü bakmayacaktın?

Alnına koyarken veda buseni
Yüzüme bu türlü bakmayacaktın?

Gelse de en acı sözler dilime
Uçacak sanırım...

Bir alev halinde düştün elime 
Hani ey gözyaşım akmayacaktın?

*****

Bunları yazınca aklıma dönem dizileri de gelmedi değil. Bir dönem yayınlanan Hatırla Sevgili dizisi aklıma geldi. Siyasi bakımdan acılı bir dönemi anlatıyordu; fakat yaşanan aşk hikayesi çok güzeldi. 1950'li yılların sonlarında İstanbul Büyükada' da yaşanan bir aşk hikayesi ve bunun çevresinde yaşananlar.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN