Emziren annenin beslenmesi

05.07.2019 - 9:52
Yorum Yap
Dr. Tufan SOYDABAŞ

Dr. Tufan SOYDABAŞ

Tüm anneler, kendi sağlıkları için yeterli miktarda yiyecek ve içecek almalı ve ailelerin bakımını sağlamaktadır. Besin çeşitliliği protein, vitamin ve mineral gereksinimini sağlamalıdır. Emziren annelerin yemesi ya daha yememesi gereken özel yiyecekler yoktur.

Süt üretimi için kullanılan kaynaklar; gebelikte vücutta biriken yağ dokusu ve günlük tüketilen besin ögeleridir. Günlük süt üretimi için 700 kaloriye gereksinim vardır. İyi beslenen bir kadında; 500 kalori günlük tükettiği besinlerden, 200 kalori mevcut yağ dokusundan kullanılır.

Anne yetersizce kısıtlı bir diyetle besleniyorsa kendi vücut depolarının süt üretiminde kullanılır.

Annenin beslenme yetersizliği olsa da süt üretimi gerçekleşir. Ancak anne de ağır malnütrisyon var ise süt üretimi az olabilir. Bu durumda, yağ ve bazı vitaminler iyi beslenmiş bir anneye kıyasla daha düşük olabilir.

SÜT ÜRETİMİNİ ARTIRACAK GİRİŞİMLER NELER OLABİLİR?

Bunlar annenin yeterli özgüven ve bakımın sağlanması ve bebeğin sık emzirmesidir. Emzirme sırasında ya da hemen sonrasında 1-2 bardak su içmesi teşvik edilmelidir. Annenin bir seferde 1 ya da 2 litre su içmesi süt üretimini artırmaz

Annenin tüketebileceği en uygun sıvılar: içme suyu, taze sıkılmış meyve suları, süt, sütlü içecekler ve probiyotikli içeceklerdir.

Sınırlı /kullanılmaması gereken sıvılar ise: kola içecekler, gazozlar çay ve kahve, alkollü içecekler, enerji içecekleri ve diyet içecekleridir. Laktasyon da kafein alımı günde 200 mg’ı geçmemelidir. Amerikan pediatri akademisi; emziren annelerin bitki çayı tüketimlerini sınırlamaları gerektiğini bildirmektedir. Ihlamur, portakal kabuğu, melisa çayı, kuşburnu, zencefil çayı orta düzeyde kullanabilir.

Sağlık Bakanlığının konu ile ilgili güncel protokolleri Maternal vitamin ve mineral desteği konusunda şunlardır; İlk ay demir, ilk altı ay D vitamini desteği alması gereklidir.

Anne hastalandığında emzirme konusunda neler söylemeli? Kadınlar pek çok hastalıkta emzirmeye devam edebilirler ve bunun birçok yararı vardır; annen ürettiği antikorlar sütle bebeğe geçerek koruma sağlar.

Anne hasta olduğu zaman yardımcı olmak için; eğer emzirme güçlüğü varsa ya da anne iyi değilse Toparlanıncaya kadar sütü sağarak kapla verilebilir. Emzirme için güvenli ilaç ve tedavi yöntemlerini seçilir. Eğer hastalık sırasında emzirme kesintiye uğradıysa emzirmenin yeniden başlamasına yardım edilir. Antibiyotik nedeniyle emzirme sağlanamıyorsa sütü sağıp sütün devamlı sağlanabilir. Son olarak annede bulaşıcı bir hastalık varsa; nezle, faranjit, ishal gibi durumlarda, yakın temasla bebeğe bulaştırma riski bulunmaktadır. Bu dönemde Anne emzirmeye devam edince bebeğin hastalığa karşı bir miktar korunmuş olur. Eğer anne emzirmeyi keserse annedeki enfeksiyonun bebeğe geçme riski artar.(Kaynak: Sağlık Bakanlığı)

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN