Diabetes Mellitus ve Beslenme

10.10.2019 - 10:55
Yorum Yap
Diyetisyen Zişan TAŞDEMİR

Diyetisyen Zişan TAŞDEMİR

Sevgili okurlarım bu haftakim köşe yazımda halk arasında Şeker veya diyabet  denilen Diabetes Mellitus ve beslenme konusunda sizlere bilgi aktaracağım.

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen Diabetes Mellitus, pankreastan salgılanarak kan şekerinin kullanımını düzenleyen insülin hormonu salgısının tamamen veya kısmen yetersizliği veya eksikliği sonucunda meydana gelen hiperglisemi ile karakterize karbonhidrat, protein ve lipit metabolizmasının bozulduğu bir hastalıktır.

Diabetes Mellitus’un bulguları:
>İdrarda glikoz görülmesi(glikozüri)
>Ağız kuruluğu(polidipsi)
>Açlık hissinde artış, çok yeme
>Yorgunluk
>Cilt yaralarında geç iyileşme
>Sık enfeksiyon...
            Peki nasıl beslenilmeli ?
➡Çok uzun süre aç kalınmamalıdır. 3 ana öğün 3 ara öğün beslenmek kan şekeriniz açısından önem arz etmektedir (Bu durum kullanılan ilaca ve insüline göre değişebilmektedir).
➡Ara öğünlerinizde meyveyi tek yemek yerine yanına süt/yoğurt/ayran grubundan birini ya da ceviz/fındık/badem grubundan birini tüketerek kan şekeri dalgalanmalarınızı daha düzenli bir hale getirebilirsiniz.
➡Yemekleri yavaş yavaş yiyin.
➡Aç karna egzersiz yapmayın.

➡Kan şekerini yükseltme hızı düşünüldüğünde pilavda tercihinizi bulgurdan, ekmekte tercihinizi tam buğday/kepekli/çavdardan, makarnada ise tercihinizi tam buğdaydan kullanın.
➡Glisemik indeksi yüksek gıdaları(kan şekerini hızlı yükselten gıdalar) olabildiğince az tüketin(Muz,patates,havuç,bezelye...).
➡Asitli, gazlı, şekerli içeceklerden uzak durun.
➡Tuz tüketimini azaltın.
➡Su içmeyi ihmal etmeyin.
➡Sigara ve alkolden uzak durun.
➡Size uygun bir beslenme programıyla tedavinin daha iyi sonuç vereceğini unutmayın ve uzmandan destek alın.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN