Bayram mutluluktur

07.08.2019 - 11:28
Yorum Yap
Cihad ALPAN

Cihad ALPAN

Zaman olur ki eski bayramları kendi kendimize yad ederiz. Ah ah nerede o eski bayramlar diyerek...

Fakat biz eski bayramları ararken kendimizi hiç bir defasında eskiden yaşanan sevinç ve mutluluklarının önüne koyamayız. Devir değişti diye bir kelime türetmişiz içimizden kim ne sorarsa sorsun “Devir artık o devir değil, devir değişti” deriz. Değişen aslında devir değil kendimiziz!

Eskiden bir yardım sesine onlarca kişi koşar, “Var mı bir derdin bir arzun” diyerek sahip çıkarlardı. Şimdi o yardıma koşanların sayısı günden güne azaldı.

Sosyal medyada zaman zaman sosyal deney yapan insanlar vatandaşlarımızın ne kadar yardımsever olduğunu göstermeye devam ediyor. Evet bizler birer yardımseveriz. Fakat bu yardımseverliği nerelerde gösteriyoruz? Bunları hiç düşündük mü?

Zaman olur ki ihtiyaç sahibi insanların yardımına koşarız. Bununda en güzel örneğini bayramlarda sergileriz. Fakat bayram dışında ihtiyaç sahibi insanları neden gözetmiyoruz? Bu davranışı neden hayatımızın her anında gösteremiyoruz?

Mal mülk alıyoruz ve sosyal medyadan paylaşım yaptığımızda “Allah herkese daha iyisini nasip etsin, olmayanlara versin” diyoruz. Fakat ne diyor ayette? “Sana ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki; Harcayacağınız mal, ana baba, yakınlar, öksüzler, yoksullar ve yolcular için olmalıdır. Hayır olarak ne yaparsanız muhakkak ki Allah onu bilir.”(Bakara-215) Ayet-i kerime bizlere bunu buyuruyor. Önemli olan biz Allah’ın emirlerini hangi anda hayatımızda yaşıyoruz bunu bilmektir.

Bayramlar ve özel günlerde dahil hayatımızın her anını sevdiklerimizle paylaşalım. Mutluluğun en büyük rolü paylaşmaktır. Çünkü sen bir insanı mutlu ederken kendini de mutlu görürsün. Hayatımızın her anını bayram tadı gibi yaşayalım. Kimseden bir şey beklemeden sevabının sadece Allah’tan geldiğini hissederek yaşayalım.

Bayram mutluluktur, sevinçtir ve paylaşmaktır. Kurban Bayramınızı tebrik eder, ailenize, size ve yakınlarınıza sağlık ve esenlikler getirmesini temenni ederim.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN