Astımınızla sağlıklı yaşayabilirsiniz!

02.06.2019 - 10:18
Yorum Yap
Dr. Tufan SOYDABAŞ

Dr. Tufan SOYDABAŞ

Mayıs Ayı’nın ilk Salı  günü astım günü olarak ülkemizde bir farkındalık olması açısından ilanedilmiştir. Konunun Önemine binaen astımla ilgili neler denebilir

 

Astım nasıl bir hastalıktır ve belirtileri nelerdir?

Astım  hava yollarında daralmaya neden olan ve ataklarlaseyreden kronik bir akciğer hastalığıdır. Daralma mikrobik olmayan bir iltihap nedeniyle oluşur. Hastada nefes darlığı,  nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı hışıltı ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir.         

 

Astım ne sıklıkla görülür?

Dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astım hastası olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık her 12 ya da 13 yetişkinden biri ve yedi ya da sekiz çocuktan biri astım hastasıdır.

 

Astım tedavi edilebilir mi?

Astım tedavisinin amacı hastalığın  kontrol altına alınması ve sağlanan bu durumun idame ettirilmesidir. Ülkemizde bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır. Uygun ilaç tedavisi ile astımlılar iş ve okul dahil günlük yaşamlarına devam edebilirler. Astım ilaçların büyük bir kısmı inhalasyonyolu ile yani hava yolu ile kullanılan  ilaçlardır ve özel cihazlar gerektirebilir.

 

Astımlı hastalar nasıl yaşamalılar?

Astımlı hastalar, çevresel olan alerjik faktörlerden uzak kalmak koşulu ile günlük yaşamlarına devam ederler ve bir çok şeyi yapabilirler.

 

Astımlı hastalar spor yapabilir mi?

Spor yapmalarına engel bir neden yoktur. Astım hastalar çevresel tetikleyicilerden uzak kalmak kaydıyla yürüyüş, hafif koşu, yüzme hatta performans sporları yapabilirler.

 

Astımlı  hastaların spor yapmasının astıma faydası var mı?

Çocukluk yaş gruplarında bir takım fiziksel aktivitelerin olması mümkünse düzenli sporun hastalığın seyrini olumlu katkıları olduğunu göstermiştir.

 

Astımlı hastaların beslenmesinde nelere dikkat etmesi gerekir?

Hastaların tanı konmuş besin alerjileri olmadıkları müddetçe özel bir diyet yapmalarına gerek yoktur. Sağlıklı beslenme temel ilkeleri aslında hastane için geçerlidir. Obezolan astımlı Hastalar  zayıflamak suretiyle hastalığın seyrini olumlu etkilerler. Ülkemizde astım da hastaların % 10 dan fazlasının halen sigara içmekte olduğu ve %30 ila %40 ının obez olduğu bildirilmiştir.

 

Aslımı kontrol altında tutmak için hastalar ne yapmalıdır?

Kısaca bahsetmek gerekirse obez hastaların kilo vermesi, sigaradan uzak kalınması, düzenli egzersiz , dengeli beslenme, solunan  ortam havasının temiz olmasına dikkat edilmesi gibi koşulları yerine getirmesi hastalığın kontrolünde ele alınmasında en önemli faktörler olarak  gösterilmiştir.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN