Anne sütünün önemi

17.05.2019 - 10:10
Yorum Yap
Dr. Tufan SOYDABAŞ

Dr. Tufan SOYDABAŞ

Anne sütünün hem bebek açısından ve hemde anne açısından çok faydaları vardır. Gelin beraber bakalım:

                Annelerin bebekleri ile doğar doğmaz en kısa sürede ten-tene temas kurması sağlanarak, en kısa sürede emzirmeye başlaması (ilk yarım/bir saat içerisinde) ,İlk 6 ay sadece anne sütü Tamamlayıcı besinlere 6. ayda başlanması, emzirmenin iki yıl ve ötesine uzatılması...Sağlık  Bakanlığı, Amerikan Pediatri Derneği, Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF  tarafından önerilmiştir. Anne sütü İlk 6 ayda bebeğin ihtiyacının %100’ ünü, 6-12 ayda bebeğin ihtiyacının   %50’ sini, 12.aydan itibaren de  %30’ unu karşılar.

Bebek için;

                Her zaman hazırdır, ısı derecesi uygundur, besin öğesi bileşimi idealdir, koruyucu etmenler içerir, sindirime yardımcı aktif enzimler ,hormonlar ve büyüme faktörleri,  antioksidanlar, Ig’ler içerir. Emzirme bebeği rahatlatır, gevşetir, ağrıyı azaltır, daha çabuk uykuya dalmasını sağlar. Emzirme ve orta kulak iltihabı,  İlk 6 ayda anne sütü almanın özellikle ilk 2 yıllık süreçte orta kulak iltihaplarında %43 azalma sağladığı gösterilmiştir. Son gelişmeler bebeğin anne sütüyle beslenmesinin pek çok potansiyel faydasına yeni bir boyut ekleyerek; anne sütünün kök hücreler içerdiğini göstermiştir. Son zamanlarda yapılan analizler, sağlıklı anne/bebek çiftlerinde immun olmayan hücrelerin hücresel kısımların çoğunluğunu içerdiğini ortaya çıkarmıştır. Anne sütündeki kök hücreler kullanılarak infant hastalıklarının tedavisinde yeni araçlar geliştirilebilir. Çene ve dişlerde kapanma bozuklukları daha az görülür. Emzirme 12 aya kadar diş çürüklerinden korur ayrıca >12 aydan sonra ise oluşan diş çürüklerine günlük alınan şeker miktarı veya oral hijyenin neden olabileceği düşünülmektedir.

        Burası çok önemli; Anne sütü ile beslenen çocukların  ileri yaşlarda  zeka testlerinde, okul hayatında daha başarılı oldukları ve toplam anne sütü ile beslenme süresi arttıkça erişkin yaşta erişilen IQ ya da EQ daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Yapılan meta-analiz sonucunda;         Emzirme zeka testlerinde performans 3.44 puan artmaktadır. Emzirmenin nöromotor gelişmede önemli rol oynadığı bildirilmiştir;Anne sütü ile beslenme süresi arttıkça, dört yaştaki hiperaktivite skoru azalır sosyal yetenek skoru artar .-500 çocuk, 4 yıllık izlem (prospektif) çalışması )

     Anne İçin;

               30 ülkede 47 epidemiyolojik çalışmanın analizi sonucu; 50 302 meme kanseri olan 96 973 kontrol grubunda.... Toplam emzirme süresi arttıkça meme kanserine yakalanma riski azalmakta ve 41 çalışmanın meta analizi sonucunda; Uzun süre emzirme ile yumurtalık kanseri riski arasında %30 azalma olmaktadır.

                Yazı içeriği uzun olacak diye daha anne sütünün içeriğinden bahsetmedim. Değerli anneler  ve okuyucular  anne sütünün ne kadar önemli olduğunun farkına varılması açısından bilimsel verilere dayanarak  bunun önemini vurgulamak istedim. Umarım Faydalı olmuştur. Sağlıcakla kalın.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN