Akıllı Şehir Sistemleri

23.10.2019 - 10:36
Yorum Yap
Hüseyin BARAN

Hüseyin BARAN

 

Akıllı ev, akıllı cep telefonu, akıllı saat, akıllı elektronik ev aletleri gibi sayısı gün geçtikçe artan akıllı sistemler, yaşamımızı kolaylaştırmak adına günlük yaşantımızda yerini almıştır. Elektronik aletlerde kullanılan elektronik devre, yazılım, haberleşme sistemi ile bütünleşmiştir.

 

Günümüzde birçok alanda üretilen akıllı cihazların kentsel alanlarda da kullanılabilecek teknolojilere dönüşmesi, akıllı şehir kavramını ortaya çıkarmıştır. Varlıkları ve kaynakları verimli bir şekilde yönetmek için çeşitli alanda elektronik veri toplama sensörlerinin kullanıldığı akıllı şehir sistemleri ülkemizde pek çok şehirde kullanılmaktadır.

 

Bu sistemlerden biri de Konya’da kullanılmakta olan kısaca “ATUS” olarak adlandırılan Akıllı Toplu Ulaşım Sistemidir. Akıllı telefonlarda kullanılan uygulama ile durak no veya ismi ile duraktan hangi hatların geçtiği ve ne zaman hangi otobüsün geleceği öğrenilmektedir. Ayrıca otobüsün güzergâhı internet ortamından online olarak rahatlıkla izlenebilmektedir.

 

Akıllı durak, akıllı kavşak, akıllı otopark, akıllı aydınlatma sistemleri, uzaktan sayaç okuma gibi elektronik veri toplama sensörlerinin kullanıldığı sistem örnekleri çoğaltılabilir. Yeşil dalga olarak isimlendirilen sistem de akıllı şehirlerde uygulanan akıllı sistemlerin bir parçasıdır. Özellikle birbirini takip eden sinyalize kavşaklarda sürücülerin sürekli ve sık sık kırmızı ışığa yakalanmaları durumunu önlemek amacıyla limit hızın belirlendiği sistemde araçlar, güzergah boyunca hızlarını kesmeden ve bekleme yapmadan ilerleyebilmektedir. Zaman ve yakıt ekonomisi açısından hayatımızı kolaylaştırmakta olan bu sistemin trafik yoğunluğunu azaltabileceğini söylemek de mümkündür.

 

Konya’da Demiryolu Caddesi, Fetih Caddesi, Antalya Çevre Yolu gibi birçok ana arterde yeşil dalga sistemi kullanılmaktadır. Gazze Caddesi, Şehir Caddesi,  Sivaslı Ali Kemal Caddesi, Şehit Ömer Halis Demir Caddesi, Şefik Can Caddesi ve Çeçenistan Caddesi’ni birbirine bağlayan taşıt aksı trafik yükü olarak oldukça yoğun olan bir güzergahtır. Meram bölgesinde kentsel dönüşümün halen devam ettiği bölgeyi, Selçuklu bölgesinde ki sanayi alanlarına bağlayan bu önemli arterde yeşil dalga sisteminin uygulanmasını önermek mümkündür. Yoğunluk ve uzunluk olarak öne çıktığı için bu aks örnek olarak verilmiştir, zira Konya’da bu ve buna benzer yoğun aksların sayısı oldukça fazladır.

 

           Yeşil dalga sisteminin yaygınlaşması kent nüfusunun artmasından kaynaklı trafiğin toplum üzerindeki olumsuz etkisini bir nebze olsun hafifletecektir. Yapılması gereken tüm kavşakların yeni nesil akıllı sistemle donatılması, yeşil dalga ve EDS sisteminin kent özelinde entegre olarak çalışması ve yaygınlaştırılmasıdır.

 

            Bu konu Büyükşehir Belediye Başkanı’nın seçim vaatlerinde de yer almaktadır ve öncelikle ele alınması hizmetlerdendir. Bu sistemin uygulama alanlarının artırılmasının Belediyemize kent ölçeğinde büyük maddi külfetler getireceği kanaatinde değilim.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZIN