Sınav süresinde hızlı okuma etkisi

09.08.2019 - 18:09 | Son Güncelleme: |
Yorum Yap
KLS Eğitim Merkezi Kurucusu Mustafa Karaca, sınavlarda paragraf sorularının sayısında artış yaşandığına dikkat çekti. Karaca, öğrencilerin süre kaybetmemesi için hızla okuma tekniğini öğrenmesi gerektiğine vurgu yaptı
Sınav süresinde hızlı okuma etkisi

Kardil Language School Eğitim Merkezi (KLS) Kurucusu Mustafa Karaca, günümüzde hızlı okumanın giderek önem arz ettiğini söyledi. Karaca, sınavlarda sorularının önceki yıllara göre uzadığını ve bunun sonucunda öğrencilerin süre kaybettiğini söyledi. Hızlı okuma tekniği ile bu sorunun ortadan kalkacağını kaydeden Karaca, “Son üniversite sınavı olan TYT sorularında herkesin ortak noktada buluştuğu tek konu vardı. Matematik soruları bile anlatım bölümü çok uzun olan ama basit bir işlem gerektiren sorulardı. Çoğu kişi süre yetmediği için soruları yetiştiremedi. Çünkü soruları hızlı okumak gerekiyordu. Hızlı okuma programı ÖSYM’nin düzenleyeceği ALES, TYT veya diğer sınavlar için çok önemli bir etkinliğe sahip normal bir insan dakikada 80-90 kelime okur. Hızlı okuma ile bu sayı dakikada 450-500 kelimeye çıkıyor. Bu durun bir lise öğrencisi üzerinde kanıtlandı. Bir kişi 90 dakikada okuyacağı bir metni 4 kat daha düşük bir sürede okuyor. Bu sayede beyin okumaya değil sadece işlem yapmaya odaklanıyor. Bu yüzden üniversite sınavına girecek öğrencilerin muhakkak hızlı okuma kursu alması gerekecek. Aksi takdirde fazla soru çözmenin bir önemi kalmıyor. Bu yüzden doğru cevabı bilmek bir şey ifade etmiyor” dedi.

SORULARI ALGILAMA SORUNU KALMAYACAK

Hızlı okumanın sorulara cevap verme süresini önemli ölçüde kısalttığına dikkat çeken Karaca, “Bir an önce kelime yoğunluğundan kurtulup sizden istenileni vermeniz gerekiyor. Gözün açısından faydalanarak gözü alıştırma egzersizleri ve odaklanma ile bunu yapabiliriz. Bu egzersizler sayesinde göz her zaman kısa sürede okuma ve cevap verme imkanı sunuyor. Yapılan egzersizler ile göz hızlı okumaya alıştığı zaman bunu unutmak mümkün değil. Çünkü günümüzde her yerde yazı var. Her zaman sosyal medyada, dışarıda gezerken etrafta görülen yazılar, gazete gibi etkenler var. Bir süre sonra hızlı okuma normal gelecek. İngilizce gibi değil. İngilizcede öğrendiniz kelimeleri bir süre sonra unutabiliyorsunuz ama hızlı okuma tekniğinde bu olmuyor. Önemli olan bu beceriyi kazanmış olmak. Bu sayede dikkat dağınıklığı ortadan kalkmış olacak ve gündelik hayatta daha başarılı olacaksınız. Bu çalışmayı yapan öğrenciler soru çözerken ‘O ibareyi görmemiştim’ sorunu ortadan kalkmış olacak. Hızlı okuma tekniği sınavlara hazırlanan ve normal okuluna devam eden öğrencilerin derslerini yetiştirememe sorunu da kalmayacak” diye konuştu.

 

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN