“Konya Şeker’in birinci vazifesi üretimin sürdürülmesini sağlamak”

09.07.2019 - 15:59 | Son Güncelleme: |
Yorum Yap
25. ve 26. Dönem AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’in, her hal ve şartta üretimin sürdürülmesini sağlamayı birinci vazife olarak gördüğünü ifade etti
“Konya Şeker’in birinci vazifesi üretimin sürdürülmesini sağlamak”

Başkan Konuk yaptığı açıklamada “Üretimde sürdürülebilirliği sağlamanın iki tane koşulu var. Bir üretici ekerken desteksiz kalmayacak. İki hem üreticinin ürettiği ürün tarlada kalmayacak hem de üretici emeğinin karşılığını alabilecek şekilde ürününü satabilecek. İkinci hususta yani üreticinin ürünün değerlendirilmesi konusunda Konya Şeker, ülkemizde açık ara önde. İlk söylediğim husus yani üretirken üreticinin tarlada yalnız kalamaması, şartlarla tek başına boğuşmaması, hatta onun yerine üreticinin dışında gelişen şartlarla biz boğuşalım üretici sadece işiyle ilgilensin, huzur içinde üretsin diye yaptığımız onlarca işten biri ama üretici açısından en önemlilerinden biri avans desteğidir. Avans desteği tarla açısından önemlidir. Avans tohum olur, gübre olur, ilaç olur Hem ekonomik hem de sosyal hayatın dayanağı olan tarlanın yeşermesini sağlar. Motorin olur, sürülmesini sağlar, tarlayı hareketlendirir. Nakit olur, çapaydı, hasattı masraflı işlerin görülmesini sağlar. Yani avans tarla için üretim demektir. Üretici açısından ise hasada kadar yapılacak masrafların güvencesi, tarlada yalnız olmadığının tescili, gayretine kıymet veren, önem veren kurumların olduğunu hissetmesinin somutlaşmış halidir. Üretici açısından baktığınızda bir kurum üretici üretirken zorlanmasın diye fedakarlık yapmakta, paradan para kazanmak yerine rantı elinin tersiyle itip o parayla üretmek isteyene destek olmaktadır. Avans uygulamasının Konya Şeker açısından manası ise bizim ilkelerimiz ve tarafımız ile alakalıdır. Konya Şeker’in vazgeçilmez geleneği olan avans desteği, bu kurumun kimin tarafında olduğunun, neyin tarafında olduğunun ispatıdır. Bizim tarafımız üreticinin yanıdır. Bizim vazgeçilmezimiz üreticiyi üretirken de satarken de yalnız bırakmamak, üreticinin omzundaki tarım dışı yükleri almak, hiç değilse hafifletmektir. Tarla, üretici ve kurum açısından bu üç mana bir birini tamamlayan ve Konya Şeker’in büyümesini, o büyümenin de üreticinin daha çok üretmesini sağlayan amaç ortaklığının formülüdür. Kurum daha çok üretecek ki, üreticiyi daha çok destekleyebilecek. O destek daha çok üretimi sağlayacak. Daha çok üretim daha çok tesis için bizi zorlayacak ve her yeni tesis daha çok üretimin de önünü açacak. Bu üreticinin de Konya’nın da ülkemizin de kazandığı bir verimli döngüdür. Üreticilerimiz sadece ailesini geçindirmiyor elbette. Döktükleri alın terleriyle, çapaladıkları toprakla, ektikleri fidanla ülkemizin iktisadi bağımsızlığını da tahkim ediyor, koruyorlar. Biz şunu biliyoruz, Türkiye ne kadar çok üretirse başı o kadar dik olacak. Türkiye ne kadar çok üretirse, bayrağı dış pazarlarda daha çok dalgalanacak. Bizim işimiz tarım ve gıda. Biz kendi işimizi eksiksiz yapma gayretindeyiz. Üretici ile tarlanın bağını kuvvetlendirme gayretindeyiz. Üretici ile toprağın bir birinden kopmaması, toprakların tohumsuz kalmaması, ailelerin iş peşinde gurbet yollarına düşmemesi için işimize dört elle değil tüm bedenimiz ve ruhumuzla sarılıyoruz” şeklinde konuştu.

KONYA ŞEKER, NAKİT AVANS DAĞITIYOR

İSO 500 sıralamasına 4 şirketi ile giren, Konya’nın ihracat şampiyonu olan, Fortune 500 listesinde bu sene 4 sıra yükselerek ekonomide dalgalanmaların olduğu bir dönemde her istatistikte, yapılan her araştırmada istikrarlı bir görünüm arz eden Türkiye’nin gıda devi Konya Şeker, aynı istikrarı üreticiye verdiği destek konusunda da sürdürüyor.  15 gün önce 29 milyon 774 bin 920 TL tutarında motorin avansını üreticiye dağıtan Konya Şeker, şimdi de 39 milyon 395 bin 772 TL tutarında nakdi avansı üreticilerin hesabına yatırıyor. Üreticinin tarladaki işlerinin en yoğun olduğu ve üretim için yaptığı harcamaların arttığı bugünlerde Konya Şeker’in yatıracağı nakit avans, 10 Temmuz Çarşamba günü itibariyle çiftçilerin banka hesabında olacak. Konya Şeker’in Çarşamba günü üreticilerin hesabına yatıracağı nakit avans bir yandan üreticinin tarımsal üretim için yapacağı harcamalar da elini rahatlatırken öte yandan da piyasaya çıkacak nakit para Konya’nın dört bir yanında çarşının pazarında hareketlenmesine vesile olacak.

Konya Şeker, 2019 - 2020 kampanya döneminde şu ana kadar toplamda ayni ve nakdi çiftçiye 199 milyon 887 bin 772 TL avans dağıttı.

 

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN