Konya hayali

23.08.2019 - 15:41 | Son Güncelleme: 23.08.2019 16:21 | HABER MERKEZİ
Yorum Yap
Ben bir belediye başkanı olsam” diyen Araştırmacı Tarihçi Yazar Hasan Basri Sayı, hayalindeki Konya’yı anlattı. Yıllar önce Konya’da yapılması için hazırlanan projeleri ve günümüzde yapılması gerekenleri anlattı.
Konya hayali

Konya sevdalısı Araştırmacı Tarihçi Yazar Hasan Basri Sayı, Konya’nın uluslararası alanda tanınır hale gelmesi gerektiğini söyledi. Konya’ya gelen turistlerin Mevlana ziyaretinin ardından başka şehirlere gittiğine vurgu yapan Sayı, Konya ekonomisi ve şehir kültürünün hissedilmesi için yeni projelerin hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti. “Ben bir belediye başkanı olsam Konya ile ilgili hayallerim olur” diyerek sözlerine başlayan ve 1920 yılında Konya’da atlı tramvay olduğunu hatırlatan Sayı, “1920’de Damat Ferit Paşa zamanında Konya’ya atlı tramvay gelmiş. Bunu tekrar hayata geçirmeliyiz. Hadimi Park’ı, Olimpiyat Park’ı gibi büyük parklara bu atlı tramvayı kurabiliriz. Kullanılacak atlar da bildiğimiz beygir değil Katana denilen Macar atlar olmalı. Bu atlar parkın içinde yarım saatlik turlar atacak. Bu güzergaha küçültülmüş Konya panoraması hazırlanabilir. Bu hayata geçirilince hedef kitle 12 yaş altı çocuklar olur. Atlı tramvay safarimiz var diyerek ulusal anlamda tanıtım yapılmalı. Konya’dan geçecek bir ailenin çocuğu bu parklara gelmek isteyecek. Gelen misafirlere de küçük hediyeler ikram edilmeli. Buradaki amaç 10-15 yıl sonrası için ailesel bir Konya sevgisini oluşturmak” dedi.

“YER ALTI ÇARŞISI YAPILSIN”

Alaeddin Tepesi ile Mevlana arasında bir tünelden bahsediliyor. Ben bunun doğruluğuna inanıyorum. Bu şehir efsanesi olsa bile bu alana içinden tramvay geçen bir yer altı çarşısı yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu tünelin içinde yürüyen bantların olması, yaşlı ve engellilerin de giriş ve çıkışını sağlayan asansörlerin olması gerekiyor. Alaeddin Tepesi ve Mevlana arası 1.2 kilometre gibi bir mesafeye sahip.Bu alanın en az 2 saat süre ile insanlar tarafından gezilmesi gerekiyor. Ziyaret eden insanlara macun şekeri, tadımlık olacak şekilde hazırlanmış etli ekmek, şıra gibi ikramlarda bulunulmalı. İnsanlar bu yer altı çarşısına girdiği zaman huzur içinde olan bir Konya’nın tanıtımı yapılmalı. Konya’ya gelen turistlerin sadece yüzde 10’u şehrimizde konaklıyor. Araştırmalara göre Konya’ya gelen turistlerin sadece yüzde 10’u şehrimizde konaklıyor ve giden turistler de birkaç saatini şehrimize ayırıyor. Bu proje sayesinde çok sayıda turisti şehrimize çekebilir ve kalmalarını sağlayabiliriz. Şehrimizin ekonomisi için turistlerin Konya’da kalması gerekiyor. Konya’ya gelen ve şehrimizde yaşayan görme engelli vatandaşlarımız için de kabartmalı Konya panoraması yapılmalı” diye konuştu.

“TARİHİ YAPILAR AMAÇ DIŞI KULLANILIYOR”

Konya’da bulunan tarihi binaların Konya kültürüne uygun bir şekilde kullanılması gerektiğine dikkat çeken Sayı, “Sultan Abdülhamit’in İstanbul-Bağdat Demir Yolu projesi içinde yer alan Konya Tren İstasyonu’nda binalar restore edildi. Bu binaların yanı sıra Konya’da bulunan birçok tarihi yapı derneklere ve vakıflara verildi. Bunun yerine bu yapılar Konya tarihi el sanatlarıyla ilgili uygulama ve tatbikat merkezi olarak kullanılabilirdi. Konya musikisinin icra edildiği bir mekan haline gelebilirdi. Şehir dışından misafirim geldiği zaman yemek yedireceğim bir yer olmamasının sıkıntısını yaşıyorum. Konya lezzetlerinin yer aldığı bir mekan yapılabilirdi. Eski Buğday Pazarı’na Nostalji Çarşısı yapılacağı söyleniyor. Dükkanlar ihaleye çıktıktan sonra eminim lokantacılar,kafeciler burayı işgal edecek. Bu durumda da amaç hedefine ulaşmayacak. Ben Konya’da kalan birkaç kalaycının, terzinin, semercinin desteklenmesini istiyorum” görüşlerine yer verdi. Alaeddin Tepesi’ne kale yapılması gerektiğine de değinen Sayı, “Türkiye’de nereye gidersiniz gidin o yerin bir kalesi vardır ama Konya’da yok. Şehir dışından gelenler Konya Kalesi’ni de ziyaret edecekleri Alaeddin 

 

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN