Doğamıza yazık ediyoruz

09.02.2019 - 17:05 | Son Güncelleme: |
Yorum Yap
Bugün Dünya Sigara Bırakma Günü. Son yıllarda sigaranın ve tütün ürünlerinin zararlarına dair insanımız daha bilinçli; fakat yine de sadece ülkemizde değil tüm dünyada manzara ürkütücü
Doğamıza yazık ediyoruz
Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Konya Şube Başkanı Kadir Dikici ile sigaranın insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra çevreye verdiği zararı da konuştuk. Dikici sigara paketlerinin ve izmaritlerin doğaya verdiği zararlara dikkat çeker¬ek insanlık suçundan vazgeçmelerini ifade etti. “3 Tarafı denizlerle çevrili bu ülkenin güzelliklerini, denizini, sahilini, dağlarını, şehirlerini, sokak¬larını, mahallelerimizi, sevdiklerimizi koruduğumuzu söyleyerek gereği¬ni yapmadığımızdan dolayı yazık ediyoruz” diyerek sözlerine başlayan Dikici, sigara atıklarının doğada yarattığı kirlilikten söz ederek, “Siga¬ra kullanıcıları tarafından doğaya atılan sigara paketleri uzun süre yok olmuyor. Kalıcı etkisi olan izmaritler¬in doğaya atılması doğada yaşayan tüm varlıkların hem kirlilik hem de sağlık açısından zarar görmesine neden oluyor. Bilhassa denizlere atılan çöplerin yüzde 73'ünü sigara izmaritleri oluşturuyor. Bu izmaritler de toksik çöp olarak muazzam bir çevre kirliliği, sağlık ve ekonomik yüke yol açıyor. Her yıl üretilen, 6 trilyon sigara izmariti toksik çöp şek¬linde deniz ve okyanuslara karışarak, deniz yaşamı için ağır bir tehdit oluşturuyor. Tek bir sigara izmariti¬nin tamamen çözünebilmesi 10 sene kadar sürüyor. Etrafa atılan bu sigara parçaları, yalnızca kötü bir görüntü oluşturmakla kalmayıp, bitkiler, hay¬vanlar ve hatta yer altı suları için bile tehdit oluşturuyor. Sigara filtreleri ve izmaritleri zehirlidir. Her yıl binlerce çocuk sigara izmaritleri yiyerek ve sigara parçaları yutarak zehirleniyor” dedi. 
"SİGARA DENİZ CANLILARINA DA ZARAR VERİYOR" 
Dikici, sigara izmaritinin su yollarına ulaşarak, buradaki canlılara da zarar verdiğini dile getirerek, izmaritin böcek veya solucana olan benzer¬liklerinden ötürü balıklar tarafından yenildiğini de söyledi. İzmaritlerin balıklara karşı oluşturduğu tehdidin, yalnızca bununla sınırlı olmadığına dikkat çeken Dikici, şöyle devam etti, “Her yıl yerlere ve su yollarına sayısız sigara izmariti atıldığı göz önüne alınırsa, sigaraların su kaynakları için ne kadar tehlikeli olduğu kolay¬ca anlaşılabilir. Öte yandan orman yangınlarının büyük çoğunluğu da sigara kaynaklı olup, her yıl dünya genelinde 17 bin insan ve sayısız canlı sigara yüzünden meydana gelen yangınlar sonucu hayatını kaybedi¬yor. Ayrıca küresel anlamda sigara kaynaklı yangınlar yılda 27 milyar doları aşkın da mali zarara sebep oluyor.” 
BAŞLADIĞIMA PİŞMANIM 
3 yıldır sigara kullandığını söyleyen Onur Karakaya sigaraya başladığı için çok pişman olduğunu belirtti. Karakaya, “3 yıldır sigara kullanıyo¬rum. Başladığım için pişmanım. Sigara sağlığımı çok KKÖTÜ etkile¬di. Genç yaşımda olmama rağmen merdiven çıkarken zorlanıyorum. Nefessiz kalıyorum. Boğazımda hırıltı oluştu. Sigaraya başladıktan sonra düzenli olarak yaptığım sporu bırak¬tım. Sevdiğim kızla sigara yüzünden ayrılmak zorunda kaldım. Ailem sigara içmeme çok tepki gösterdi; ama yine de içiyorum. 9 Şubat günü tekrardan bırakmaya deneyeceğim” diye konuştu. 
MADDİ SIKINTI ÇEKİYORUM 
Günde iki paket sigara içtiği için çoğu zaman maddi sıkıntı çektiğini söyleyen Burak Arslan, “4 yıldır sigara kul¬lanıyorum. Sigaraya para verdiğim için maddi sıkıntı yaşıyorum. Cebimde son kuruşta yemek yerine sigaraya veriyorum. Sigaraya başladığım için pişmanım ama içiyorum. Bu sigaraya arkadaş çevresi yüzünden başladım. Sigara yüzünden sigara kullanmayan arkadaşlarımla aram bozuldu. Dişlerim sarardığı için gülmekten çekinir oldum. Sağlığımı da çok etkiledi. Nefes alırken zorluk çekiyorum” dedi. 
BIRAKMAYI ÇOK KEZ 
DENEDİM 
Sigarayı bırakmayı birçok kez denediği¬ni ifade eden Abdullah Özdemir ise, “Sigarayı bırakmayı birkaç defa denedim ama yapamadım. Öğrenci olduğumdan son paramı sigaraya verdiğim için maddi sıkıntı çok defa çektim. ‘Dumanını yel alır parasını el alır’ atasözü doğru. Emekle kazan-dığımız veya ailemizden aldığımız harçlığı sigaraya yatırıyoruz. Sigara yüzünden sigara kokusunu örtbas etmek için cebimde sürekli naneli sakız veya şeker taşımak zorunda kalıyorum. Sigara yüzünden ailemle belli bir süre aram bozuldu. Ama en kısa zaman¬da bu alışkanlıktan kurtularak sağlıklı yaşamıma geri döneceğim” şeklinde konuştu. Fikret YEL
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN