Ahraz ve Müzmin okuyucular ile buluştu

11.10.2019 - 9:40 | Son Güncelleme: | Özgür TUNÇ
Yorum Yap
Daha önce şiirleri ile okuyuculara eşsiz bir fasıl sunan Eğitimci – Yazar Ümit Polat’ın yeni kitabı Ahraz ve yine daha önceki kitaplarında şiirlerini okuyucularına sunan Eğitimci – Yazar Musa Avcı’nın yeni kitabı Müzmin, okuyucuları ile buluştu
Ahraz ve Müzmin okuyucular ile buluştu

Geçtiğimiz günlerde Morena Yayınevi’nde düzenlenen imza gününde okuyucuları ile buluşan Ümit Polat, yeni kitabı Ahraz’ı sevenleri için imzaladı. Eğitimci – Yazar Ümit Polat’ın yeni kitabında öyküler yer aldı. 

ON YEDİ ÖYKÜDEN OLUŞTU

On yedi öyküden oluşan eserin içerisinde yazarın daha önce çeşitli dergilerde yayımlanmış metinleri de bulunuyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Eğitimci – Yazar Ümit Polat, “Ahraz, ismiyle mütenasip bir kitap.  Olaylar, hayatlar karşısında lal ve sağır kesilen ya da tüm yaşananlara inat dünyaya karşı ahrazca bir tutum sergileyen insanların, ömürlerin hikayesi” dedi.

Eser yazarın Aylan Bebek ve Faruk’a ithaf ettiği ‘Mülteci’ adlı hikâye ile başlıyarak, bu öyküye hakim olan duygu, aslında Ümit Polat’ın bu eserdeki çoğu hikâyesine sinen havanın en yoğun işlendiği temadır. Bu temalar: Doğu dünyası ve halklarının yaşantısı, sorunları, hayata tutunma çabaları, dünyaya bakış açıları, Batı’yı algılayış tarzları, kendi içlerindeki tutarsızlıkları, aşkları, acıları, mutsuzlukları, kin ve nefretleri, inançları kısacası küçük insanların ağır yaşamlarına konu oldu.

MUSA AVCI’NIN MÜZMİN’İ

Daha önce birçok kitabı ile okuyucularına hitap eden Musa Avcı, bu defa da öykü kitabı ile sevenleriyle buluştu. ‘Müzmin’ ismini taşıyan kitap toplamda on altı öyküden oluştu. Kitap ile ilgili edinilen bilgiye göre, öykülerden üçü küçürek öykü diyebileceğimiz tarza yakın yazılmış kısa metinler yer aldı. Kitap, okuru ‘Gülnaz’ adlı öyküyle karşılıyor. Yazarın Anadolu folklorundan da derin izler taşıyan bu hikayesi okurlarını Toroslarda yaşayan bir Yörük çocuğunun elemle dolu hayatına sürüklüyor. Eğitimci – Yazar Musa Avcı’nın çocuk dünyasını ana eksene aldığı öykü bununla da sınırlı değil. Gülnaz’daki hüzünlü atmosferden sonra ‘Yetim Mani’ bizi başka bir çocuğun bu kez masum, coşkun mutluluklarına götürüyor. ‘Şükür’ isimli öykü de çocuk merkezli metinlerden bir diğeri. Her ne kadar ortak temalı bu metinler günlük yaşamı anlatan sıradan kesitlerle başlasa da akabinde o saf dünyanın, o saf ruhların gerçek dünyadaki soğuk gerçeklerle yüzleşmesi sonucu bizi de kederine ortak ediyor.

Musa Avcı, tema olarak geçmişi hatırlatan, aidiyet duygusunu vurgulayan –buna çocukluk hatıraları da dâhil- ne varsa hepsini öykülerinde konu olarak ele aldı. Bu temaları işlerken de yine maziye dair kültürel, geleneksel öğeleri yeri geldikçe kullanıyor. 

ETİKETLER

ahraz müzmin kitap
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN